BUZ MAKİNESİ VE KULLANIM ALANLARI 1. Bölüm

 

Küresel ısınma ile birlikte buz hayatımızın vazgeçilmez bir unsure olmuştur. 1960 yıllarına kadar buz lüx bir tüketim malı  gıda maddesi olarak kullanılırken artık günümüzde her alanda yoğun olarak kullanılan bir gereksinim olmuştur. Bu gereksinimlerden kıssaca bahsetmek gerekirse farklı anabaşlıklar altında aşağıda toplayabiliriz.

 

İÇECEK SEKTÖRÜ VE KÜP BUZ MAKİNELERİ,
 

Özellikle sıcak sezonlarda ve kısmende soğuk zamanlarda bile gazlı ve gazsız, alkollü veya alkolsüz içeçeklerin içilebilir lezzete getirebilmek için buz kullanmak gerekmektedir. Kullanılan buz tipi ise küp buz veya tüp buz olarak servis edilmektedir.

Bu tip buzu üreten makinelerimiz ise küp buz makinesidir. Detaylı bilgi ve farklı kapasitedeki küp buz makineleri için burayı tıklayabilirsiniz.

KÜP BUZ MAKİNELERİ,

Küp buz makinelerinin üretimi son teknoloji üretim makineleri ile yapılmaktadır. Küp buz makineleri basit şekli ile, buz yapıcı evaporator, soğutucı akışkan, soğutucu akışkanı evaporatörde gezdiren compressor ve diğer yardımcı ekipmanlar ile gerçekleşmektedir. Bu buz makinesi tam otomatik olarak çalışmaktadır. Üretilen buzu alttaki haznesine otomatik olarak boşaltmaktadır. Kullanıcı istediği miktardaki küp buzu bu hazneden el aletleri yardımı ile alabilmekte ve ayrıca yarı otomatik buz deposu ile de kolayca dışarı aktarılabilmektedir.

Bu konudaki farklı buz deposu çeşitleri için TAMUTOM Küp Buz Makinelerini inceleyebilirsiniz.

 

 

KULLANICILAR,

Küp buz makinelerini kullanıcı kendi ihtiyacı için üretip kullanabilmektedir. Buz tür kullanıcılar, Kafe, Bar ve Restaurant işletmecileri olduğu gibi aynı zamanda orta ve büyük çaptaki otellerde olabilmektedir.

Bunun yanında Küp buz üretip akabinde bunu paketleyerek piyasaya sunan buz satıcıları vardır. Bu tip kullanıcılar orta ve büyük tipte küp buz üreterek bunları piyasanın alışa geldiği paket büyüklüğüne gore ( ki bu 1kg den 5kg ye kadar) paketleyip satabilmektedirler.

 

Buz üretimi ve satışı şüphesiz sağlıklı koşullarda ve hijyenik bir biçimde yapılması gerekmektedir. Çoğu kullanıcı bu hususlara dikkat etmektedir. Buzun hijyeni kalitesini gösteren bir husustur. Satıcı bu konuda ne kadar hassas ise pazarını o kadar desteklemiş olmaktadır. Yerel kamu kuruluşları bu konuda sıkı denetimler yapmaktadır.

 

Gerekli özen gösterildiği takdirde, buz üretimi ve satışı yüksek kar getiren bir iş dalı olabilmektedir. Muhakkak makinelerin bakımı ve kullanımı gerekli düzeyde yapıldığı sürece cihazlar verimli şekilde uzun yıllar çalışabilmektedir.